this site the web
  Araabiakeelsed sõnad

Toon siinkohal ära mõned sagedamini kasutatavad kõhutantsuga seotud araabiakeelsed väljendid. Kuna araabia tähestik erineb nii inglise kui eesti tähestikust, samuti erineb hääldus, siis panen kirja erinevad ingliskeelsed kirjapildid. Tekstis kasutan araabia keele eestistatud rahvusvahelist transkirptisooni, mille järgi neid sõnu võiks hääldada.
"ț" täheühend hääldatakse nagu inglise keeles "th"

Abaya, abaia
Äbääja on pikk, kogu keha kattev naiste ülerõivas. Mida kantakse teiste riiete peal kui minnakse välja.

Albi -
Älbi tähendab araabia keeles ´mu süda´. Sõna, mis kordub tihti lauludes.

Al Hobb -
Äl hobb on ´armastus´. Sõna, mis kordub tihti lauludes.

Bedleh, bedlah
- Araabia keeles ´rõivas´. Kõhutantsus tähistatakse kaheosalistk kõhutantsu  kostüümi (rinnahoidja, vöö, seelik)

Baladi - Bälädä tähendab tõlkes riiki, kasutatakse ka tähistamaks kodumaad, kodukanti. Bälädi on minu kodumaa.

Bellyrgam (ingl k). Bellygramm on 15 - 20 minutiline esinemine. Tavaliselt sisaldab tantsu salliga, trummisoolot ja viimaseks mõnda Lähis-Ida popplaulu. Viimase ajal palub kõhutantsija aukülalise püsti ning näitab mõned liigutused ja kutsub rahva kaasa tantsima. Bellygramme kutsutakse tegema ametiasutustesse, sünnipäevadele, pulma, kingitust üle andma jne.

Dumbek, Dumbec, Doumbek, Doumbe, Darbuka (Eestis tabla) Araabia liivakellakujuline trumm.Traditsiooniliselt keraamikast, kate kitse- või kalanahast. Tänapäeval metallist ja sünteetilise kattega.

Galabiya, galabia - Araabia keeles tähendab žalla´abija  pikka kogu keha katvat särgi tüüpi rõivast. Thobe´st (hääldus țauaba), mis on samuti araabiamaades kogu keha kattev meesterõivas, eristab teda see, et žalla´abija´l on laienevad varrukad, ei ole kraed. Tänapäeval kasutatakse seda sõna ka naiste katva pika rõiva puhul.

HabibiHabibi tähendab  ´mu kallis´, ´armsam´. Seda sõna sisaldavad paljud araabiakeelsed laulud.

Hafla - Araabia keeles pidu, tähistamine. Kõhutantsijate hafla´l kuulavad kõhutantsijad idamaist muusikat, esinevad üksteisele ja on vaba põrand kõigile soovijatele. Hafla´t peetakse toidu ja joogiga, elava või makimuusikaga. Avalik hafla võib olla omamoodi festivaliks, kus müüakse ka kõhutantsu atribuutikat, esinetakse laval jne.

Khaleegi, Khalighii -
Haliiž tähendab araabia keeles lahte. Tantsijad kasutavad seda Pärsia lahe piirkonnast pärit tantsude nimetusena.

Mehndi - Hennaga kehale joonistatud kaunistused. See on ilus võimalus kaunistada ajutiselt oma keha. Traditsiooniliselt on kasutatud nii meeste kui naiste juures Indias, Marokos, Pakistanis. Üldsiselt erilistel puhkudel, nagu pulmad jms.

Melaya, melaya leff -
Mileia  on suur puuvillane, traditsiooniliselt musta värvi ülevise, mille naised endale ümber võtsid, et kaitsta end ilma eest ja näha välja kombekad. Mileia liff on tõlkes enda ümber mässitud, keeratud lina/ülevise.  Tantsus kasutatakse seda aksessuaarina, ka tantsustiili nimetusena.

Rakkas -
Mees(kõhu)tantsija.

Rakkasah - Naissoost tantsija.

Raks, Raqs. Araabi keeles ´tants´, ´tantsima´.

Raqs Al Assaya (raqs äl assaia) - tants, milles kasutatakse tantsukeppi

Raks Sharki, Raqs Sharqi. Raks šarki tähendab araabia keeles idamaist tantsu ja selle all mõeldakse kabareestiilis kõhutantsu mida esitatakse ööklubides Egiptuses, Liibanonis ja teistes Araabiamaades.

Sagat, cymbals, zill (türgi keeles) - Tsimbalid on väikesed taldrikukujulised sõrmeotstele kinnitatavad metallist muusikainstrumendid.

Shaabi - Rahvalik. Šaab tähendab inimesi, rahvast.

Thobe Nashaal, Thobe Al Na´ish,  - Ţauba äl näšäl on Pärsi lahe piirkonnas kantav ornamentidega kaunistatud naiste rõivas, mis katab kogu keha. Ţauba tähendab rõivast üldisemas mõttes.

Taksim, Taqsim - Taqsiim tähendab araabia keeles üksust, jaotust. Selle sõnaga tähistatakse muusikas improvisatsioonilist osa, kus mängib soolopill ja puudub kindel rütm.

Zaghareet - Zaġariit on kõrgetel nootidel hõige.  Pärit Lähis-Idast ja Aafrikast. Traditsiooniliselt kastutatud pulmades, matustel. Kõhutantsus väljendatakse sellega tantsijannale tunnustust nii tantsu ajal kui lõppedes aplausi asemel. Ka tantsijad ise võivad zaghariiti teha tantsu ajal. Õppida pole keeruline (ärge uskuge!). Lihtsama variandi puhul on vaja hüüda kõrgetel nootidel  "la la la la la". Hääl peab tekkima suulae tagaosas. Parem käeselg pannakse nina ja ülahuule vahele risti varjamaks edasi-tagasi laperdavat keelt.  Õige tehnika kirjelduse leiad siit.

Yalla! - Jalla, jalla! Üleskutse millegi tegemiseks, ergutushüüd, eesti keeles puudub täpne tõlge. Otsetõlkes araabi keelest ´Oo, Jumal!´


Tants Egiptuses

Egiptusest alguse saanud tantsud. Loe edasi...

Tants väljaspool Egiptust

MuudesLähis-Ida riikides ja Põhja-Aafrikas tantsitavad tantsud. Loe edasi...

Aksessuaarid tantsus

Traditsioonilised ja vähem
traditsioonilised aksessuaarid. Loe edasi...

Muusika ja rütmid

Ülevaade araabia muusikast ja rütmidest. Loe edasi...

Kodus harjutamiseks

Lihtsad nõuanded kodus harjutamiseks. Loe siit....

Vigastuste vältimine

Loe edasi....

Liitu

Kontakt

diina30@hotmail.com

click
           tracking