this site the web
  Idamaine tants väljaspool Egiptust
Khaleegy, Khaliji jm variandid. Haliiž tähendab araabia keelest tõlgituna lahte. Haliiži tantsunimetust võib pidada Pärsia lahe piirkonna tantsude üldnimetuseks. See piirkond asub Pärsia lahe äärsetes riikides - Iraanis, Araabia Ühendemiraatides, Omaanis jne. Igas selle piirkonna riigis on oma traditsioonid ja tantsud. Selles piirkonnas tantsitakse haliiži rütmile (ka saudi rütm). Haliiži tantsude tantsijateks on tavaliselt mehed, tihti tantsitakse rivis ning käes on assaia, mõõk või tulirelv.

 
Ardha
(hääldus ´arḍa) - Kõige tuntum Pärsia lahe piirkonna tants on beduiinide traditsiooniline sõjatants. Seda tantsides laulavad mehed kaasa, käes sõjarelvad ning tants on läbi imbunud rahvuslikest tunnetest.
Raqs Na´ashat. Tants, mida meie nimetame haliižiks, on naiste sotsiaalne tants, mida sealmail religioossetel põhjustel naste esituses harva avalikult tantsitakse. Eristamaks naiste tantsu meeste poolt tantsitavatest lahepiirkonna tantsudes, nimetavad kohalikud elanikud Araabia Ühendemiraatides seda tantsu raks na´äšäät (tähendab juukseid loopima, kuid ei tulene araabiakeelsest sõnast juuksed ša´ar). Riietusena kannavad naised țauba äl näšääl´i, mis on ornamentidega kaunistatud lai rõivas, seda kasutatakse ka tantsus aksessuaarina. Selles tantsus pannakse rõhk riietuse, ohtrate kullast ehete ja juuste ilule. Enamus liigutusi tehakse ülakehaga, näiteks rinnaringid, rinnalöögid alla, kiired õlavärinad, mis lähtuvad pigem ülakeha tööst kui õlgade tööst. Iseloomulik on ka  spetsiifiline "lonkav" samm, käte asend õlgade kõrgusel ning lahtiste juuste viskamine ühelt küljelt teisele ning juuste keerutamine.
Traditsiooniliselt ei ole Egiptuses haliiži´t tantsitud, kuid kuna Pärsia lahe riikidest käivad Egiptust külastamas ärimehed, siis on tansijannad oma kavadesse  haliiži rütmi ning  tantsukombinatsioone lisanud või kasutavad seda ühe osana orientalit tantsides.
 

Iraagi, Raqs Kawleeya  See Iraagi tants, mida meil nüüd tantsitakse, ei ole Iraagi folkloorne tants. Seda on nimetatud ka Iraagi shaabiks või Iraagi raqs šarkiks, kuid pigem sobib nimetus raqs kaualiia. See tants on pärit  Iraagis elavatelt kaualiiadelt (ingl kawleeya), kes tihtipeale elatist tantsimise ja meelelahutusega teenisid. Enamus allikates on kaualiiasid nimetatud romadeks. Kuna folkloorsed tantsud jäävad meelelahutuse jaoks igavaks, muutsid kaualiiad need šõuelemente ja teisi tantsustiile lõimides lõbusaks ja meeldejäävaks. Tantsitakse populaarsete laulude järgi, riietutakse pikka liibuvasse õhtutualetti meenutavasse kleiti. Pärast Saddami režiimi kukutamist on naiste avalik tantsimine põlu all ning see kultuurivaldkond on tugevalt alla käinud, paljud kaualiiad on pidanud põgenema riigi teistesse regioonidesse.  Vahel peetakse seda tantsustiili kergemeelsete naiste tantsuks, kuna nii tantsitakse ka Iraagi avalikes majades, ka peetakse kaualiiasid teise sordi inimesteks. Siiski, meid ei puuduta selle tantsu moraalne pool vaid see, et tegu on efektse tantsu ja kaasakiskuva muusikaga. Iraagi raqs kaualiia´s  kasutatakse paljusid lahepiirkonna tantsude elemente, nagu juuste loopimine, kuid seda tehaks tunduvalt tempokamalt. Puusade liikumine on suunatud pigem tahapoole, rõhutades istmikku. Käed liiguvad suurelt, tehes pumpavaid liigutusi küljelt  küljele või  ülevalt  alla. Vahel kasutatakse tantsus rekvisiidina nugasid ja imiteeritakse enda lõikamist. Sellega näidatakse mänguliselt, et kui sa mind ei taha, siis tapan end või näitlikkustatakse sellega  valu, mida armastus võib tuua.
Iraagi mehed tantsivad dabke variatsiooni nimega žaubi (ingl chobi).

Dabke 

Bandari 

Sheikhat 

Marokko 

Bollywood 


Tants Egiptuses

Egiptusest alguse saanud tantsud. Loe edasi...

Aksessuaarid tantsus

Traditsioonilised ja vähem
traditsioonilised aksessuaarid.

Muusika ja rütmid

Ülevaade araabia muusikast ja rütmidest. Loe edasi...

Araabiakeelsed väljendid

Siit leiad mõned tähtsamad araabiakeelsed kõhutantsuga seotud sõnad. Loe edasi...

Kodus harjutamiseks

Lihtsad nõuanded kodus harjutamiseks. Loe siit....

Vigastuste vältimine

Loe edasi...

Liitu

Kontakt

diina30@hotmail.com

click
           tracking