this site the web
Enne uue kostüümi valmistamist
Kaheosaline kõhtu paljastav kostüüm, mida me praegu kõhutantsu kostüümidena laval näeme, pole sugugi selline, mida idamaised tantsijad oleks läbi aastasadade araabiamaades kandnud. Sellise paljastava kostüümi tekkel on suurim mõju olnud Hollywoodi 1920.aastate tummfilmidel. Tänapäeval mõjutavad kostüümidisaini trende araabiamaade  tantsijannad ja alati on olnud oluline ka see, mida publik esinejailt ootab.  Praegu kantavad kõhutantsu kostüümid ei näe välja sellised, nagu nad nägid välja 1980-ndatel  või 50-ndatel. Ja homsed kostüümid näevad uutmoodi välja ning üksi neist ei ole vähem ega rohkem autentsem.

Klassikaline kõhutantsija imago, mis meil silme ees on, on vähemalt osaliselt alguse saanud 1921. aasta Rudolf Valentino filmist "The Sheik". Filmi naissoost peategelane maskeerib end araabia tantsijannaks, et pääseda vaid araablastele mõeldud peole.  Tema riietus oli täielikult välja mõeldud Hollywoodi disainerite poolt, kes võtsid eeskujuks Mata Hari garderoobi ning 1920. aastate moejoone (flapper fashion). Just sellel ajastul moes olnud pärlitest on saanud meile nii tuttavad kostüümikaunistamise elemendid ja pärlitest narmad. Araabia naistatsijannad ei kandnud noil päevil midagi taolist seljas. Kuid ikooniline kuvand palja kõhuga tantsijast oli sündinud. Hollywoodi filme vaadati üle maailma, sealhulgas ka Lähis-Idas ning sealsed ööklubid hakkasid nende filmide eeskujul oma tantsijaid sarnastesse kostüümidesse riietama, et läänest pärit turistide tähelepanu tõmmata ja sellega raha teenida.

Et saada realistlikum pilt sellest, millised nägid välja idamaade tantsijad enne Hollywoodi loodud kuvandit, tasuks vaadata mõnda 1893. aastal Chicago maailmanäitusel  tehtud fotot. Ärimees Sol Bloom oli sinna kutsunud muusikuid ja tantsijaid Lähis - Idast. Piletimüük nende etteastetele oli kesine kuni kohalik pastor, olles kuulnud, et tantsijannad ei kannagi korsetti (sel ajastul oli korsett viktoriaanliku ajastu naiseriietuse kohustulik osa), selle kantslist kõnet pidades hukka mõistis. Seda skandaali taheti oma silmaga näha ning inimesi tuli kõikjalt tantsijaid vaatama. Sol Bloom nimetas seda kõhutantsuks ning see nimetus on jäänud püsima tänapäevani, vaatamata sellele, et Lähis-Ida tants ei piirdu kaugelti mitte ainult kõhupiirkonnaga. Ajal, mil sõna "jalg" ei tohtinud öelda ning korsett piiras keha vabalt liikumist, oli nimetus kõhutants šokeeriv ja ahvatlev, reklaami mõttes palju kõlavam kui öelda: rahvatantsijad Idamaadest. Tõenäoliselt oli  Chicagos tegemist kahe Egiptusest pärit ġauazii´ga (ghawazee ingl). Seda võib järeldada nende riietusest, sest tolleaegsed ġauazii´d kandsid sarnaseid puusadele riputatud ribasid rõhutamaks puusade liikumist.

Enne uue kostüümi valmistamist võiks vaadata, mis toimub mujal maailmas. Nagu kõik siin ilmas, muutub ka kõhutantsu kostüümide mood. Erinevatel aegadel on tantsijad küll end üleni sisse mässinud, siis jälle võimalikult paljad olnud. Raqs sharki kostüümide mood ei ole maailmas ühtne, Egiptuse, Türgi, Vene või Ladina-Ameerika kõhutantsu kostüümid erinevad oma stiililt üksteisest ning tegumoode jagub igaks maitseks.

Viimasel kümnendil on Egiptuses valdavaks moesuunaks minimalism - vähem kaunistusi, samas on materjalid ja kaunistused kallimad ja kvaliteetsemad. Kostüümid on kaotanud oma idamaise muinasjutulise sära ja rikkuse. Kairos võib praegu näha tantsijaid peamiselt vööta kostüümides, minimaalselt tikandeid ja narmaid. Samas leidub ka siin moeloojaid, nagu Amira al Kattan, kelle loomingus on endiselt palju külluslikult kaunistatud komplekte. Sahar Okasha armastab vähe tikandeid, kuid rohkelt ülisuuri kaunistusi. Eman Zaki on produktiivseim disainer, pannes aluse oma moeloominguga uutele kõhutantsu kostüümi trendidele.


Türgis on moes endiselt narmaste ja küllusliku tikandiga kostüümid, kuid ka siin on muutus lihtsamate kostüümide poole toimunud. Vähe võib näha klassikalist kolmnurkset vööd pikkade narmastega. Ka USA-s kantakse enamasti Türgi meistrite ja moemajade Bella, Sim Moda Evi ja Marta The Legend kostüüme. 


Ladina-Ameerika tundub meist kaugel olema, kuid kostüümide osas tasub ka sinna kiigata. Ladina-Ameerika kostüümid on endiselt uhked ning mõjutatud sambakarnevali kostüümidest. Kristallidega kaunistatud kostüümid on sealt jõudnud  Venemaa lavadele ja  viimastel aastatel ka Egiptusesse.Venemaal kantakse meelsasti kodumaiste meistrite disainkostüüme. Selles riigis ollakse nõus kostüümide eest välja käima rohkem raha kui mujal ning disainerid on julgemad ja kostüümid originaalsemad. Sealt võib leida tõelisi pärle nii minimalismi kui küllusliku glamuuri austaja.


Kui te hakkate endale uut kostüümi valmistama, siis võib olla saate inspiratsiooni juba varem moes olnud kostüümidest.

Kui on kindel soov õmmelda midagi folkloorset, nähes välja nagu inimsed mingil ajaperioodil või piirkonnas, on oluline enne teha veidi uurimistööd. Idamaade tantsud tulevad meieni paljudest eri riikidest, kus elavad erinevad etnilised grupid erinevate rahvarõivaste ja traditsioonidega.


On oluline teada, kust miski on pärit, see annab meile teadmised ja valikuvabaduse ise midagi uut luua ja sellega edasi minna.

Kostüümi õmblemine

Tegumoe valik

Kostüümi kandmise nipid

Kõhutantsu kostüüm peab näima õrn kui istuma kindlalt seljas. Tantsimisel keha liigub ning tuleb hoolikalt läbi mõelda kuidas kostüüm seljas püsiks. Loe edasi....

Väldi neid vigu

Milliseid vigu tehakse kostüümi disainimisel ja milliseid huvitavaid lahendusi leitakse kostüümide valmistamisel? Loe edasi....

Liitu meiega

Kontakt

diina30@hotmail.com

create counter